Zagraj z matematyką!Od września do grudnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim w klasach VI realizowano projekt "Zagraj z matematyką!", w ramach, którego odbywały się dodatkowe zajęcia z matematyki. Dofinansowany  on był przez Fundację mBanku. Uczniowie wykonywali wyszywanki matematyczne, rozwiązywali rebusy, krzyżówki i łamigłówki oraz grali w gry planszowe, które były świetnym sposobem, aby w postaci zabawy, rywalizacji, rozrywki zachęcić uczniów do myślenia: logicznego, matematycznego, przestrzennego. Rozwijały one zdolności manualno – umysłowe w bardzo naturalny i przyjazny dla dzieci sposób. Dodatkową korzyścią, która oddziaływała pozytywnie, był fakt, że przeznaczone były dla grup, w których podczas zabaw i gier poprawiały się relacje, nawiązywały przyjaźnie, czyli krótko mówiąc, następował proces integracji.

Moc nagródW ramach projektów "Zagraj z matematyką!" oraz "Ozbotki, Sportowcy, a może Królowa Nauk?" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim zostało zorganizowanych kilka atrakcyjnych konkursów. Celem ich było popularyzowanie matematyki oraz łączenie zainteresowań matematycznych i artystycznych, rozwijanie i pogłębianie umiejętności matematycznych oraz motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy, a także stosowanie jej w praktyce i wdrażanie zdrowej rywalizacji. Wręczenia nagród uczestnikom konkursu dokonała pani dyrektor Maria Rysztak w dniu 29 listopada 2019 r. Emocji i uśmiechów na buziach zarówno nagrodzonych jak nagradzających nie brakowało. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Fundacja mBankuCzym jest haft matematyczny? To obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na grubszym papierze lub innym twardym podłożu. Do jego tworzenia można używać zwykłych nici, muliny lub sznurków - najlepiej kolorowych. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru. Dlaczego matematyczny? Bo każdy ruch jest przemyślany. Jeśli nie mamy gotowego schematu, bardzo łatwo go stworzyć opanowując podstawowe techniki tego stylu. Czy można nauczyć się matematyki haftując? Matematycy twierdzą jednogłośnie, że tak! A przy okazji można nauczyć się cierpliwości. I o tym będą mogli się przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim podczas dodatkowych zajęć z matematyki. Będą one co tydzień realizowane w inny sposób. A oto harmonogram.

"Matematyka jest miarą wszystkiego"
Arystoteles

Bake off - ale matmaW myśl powyższego cytatu uczniowie klasy VIb Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim zaangażowani byli w projekt edukacyjny "Bake off – ale matma!",  którego celem  było sprawdzenie, ile matematyki jest w zdrowym żywieniu oraz praktyczne zastosowanie wiedzy i działań matematycznych w życiu codziennym. Ponadto kształtowana była umiejętność współdziałania w grupie, dzielenia się rolami i zadaniami. Klasa została podzielona na cztery zespoły, których zadaniem było opracowanie lub wybór gotowego przepisu na potrawę ze zwróceniem uwagi na kaloryczność i zdrowe odżywianie. Uczniowie oprócz zdobywania nowych doświadczeń i świetnej zabawy wykorzystywali takie umiejętności matematyczne jak: jednostki masy - zamiana, ważenie, jednostki pojemności, proporcje, obliczanie kaloryczności posiłków. Wszystkie potrawy zostały przygotowane z należytą dokładnością i starannością, a do tego były zdrowe, kolorowe i smakowały wyśmienicie. Wnioski uczniów po zakończonym projekcie brzmiały: "warto planować zakupy i dobierać potrawy", "nauczyliśmy się zbierać i opracowywać dane", "nauczyłam się przygotowywać samodzielnie posiłek", "matematyka jest nie tylko ciekawa ale i smaczna", "nie wiedzieliśmy, że z matematyką możemy spotkać się również w kuchni".

Fundacja mBankuKonkurs ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy zdążyli już ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości w bardzo przyjemny sposób i dodatkowo jeszcze mogą wygrać atrakcyjne nagrody.

Czekamy na prace.

POWODZENIA!!!