Polish English German Italian Russian
Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim

Zespół "Promyczki"

Zespół PromyczkiZespół wokalno-taneczny "Promyczki" powstał w 2001 roku. Założycielką zespołu jest nauczycielka naszej szkoły p. Beata Harasiuk. Stroje dla zespołu zostały uszyte w 2005 r. dzięki funduszom pozyskanym przez opiekuna zespołu oraz przez dyrektora szkoły p. Krystynę Basińską z projektu Funduszu Ziemi Biłgorajskiej.

Do zespołu należą uczniowie klas I-III. Na zajęciach zespołu dzieci poznają pieśni i piosenki naszego regionu i innych regionów Polski oraz obrzędy ludowe. Zespół wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca podczas konkursów gminnych i powiatowych. "Promyczki" uatrakcyjniają uroczystości i imprezy szkolne i środowiskowe. Tradycją są "Spotkania pokoleń". Biorą w nich udział dzieci należące do  zespołu  "Promyczki" oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Józefów. Celem każdego spotkania jest ocalenie od zapomnienia tego, co jest nam najbliższe - naszej Małej Ojczyzny i związanych z nią tradycji, obrzędów, pieśni, przyśpiewek i tańców ludowych, a także integracja pokoleń. Na każdym spotkaniu dzieci prezentują swoje umiejętności wokalne i taneczne oraz poznają nowe pieśni w  wykonaniu pań z Kół Gospodyń Wiejskich . Do tej pory odbyło się 5 spotkań: "Pieśni ludowe""Z kolędą i pastorałką", "Jak obyczaj stary każe...", "Obrzędy ludowe""Hej kolęda, kolęda...".

W 2005 roku został opublikowany zbiorek pieśni i tańców ludowych "Ocalić od zapomnienia...." opracowany przez p. Beatę Harasiuk i p. Mariana Madeja. Pan Marian Madej przez wiele lat współpracował z zespołem wykonując akompaniament na akordeonie. Po jego odejściu na emeryturę, pałeczkę kapelmistrza zespołu przejął p. Rafał Knap. W latach 2006-2008 opiekunem zespołu była też p. Małgorzata Czerwieniec. Dobrym duszkiem zespołu jest p. Stanisława Szpinda, która czynnie wspiera organizację spotkań pokoleń i uroczystości szkolnych.

W czasie 12 lat pracy zespołu pieśni, tańce, obrzędy ludowe poznało ogółem ok. 150  dzieci. Zespół z każdym rokiem młodnieje przyjmując nowych członków i nadal śpiewa i tańczy oraz cieszy oczy barwami tęczy swoich strojów.

Wieziemy tu kogucika...

Czytaj więcej: Wieziemy tu kogucika...W środę 27.04.2022 r. dzieci z klasy I należące do zespołu wokalno-tanecznego "Promyczki" chodziły po szkole z kogucikiem. Chodziły i śpiewały pieśń ludową "Wieziemy tu kogucika" charakterystyczną dla okresu wielkanocnego. Odwiedziły i małych i dużych. Zebrały pochwały oraz mnóstwo słodyczy. Wszystkim podobał się kolorowy kogucik, który dumnie rozsiadł się w koszyku niesionym przez dzieci.

Mali artyści otrzymali zaproszenie na występ już za rok. Kultywowanie tradycji ludowych jest ważne dla naszej szkoły zgodnie z przesłaniem jej patrona Jana Pawła II: "Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości."

Czytaj więcej: Wieziemy tu kogucika...

"Promyczkowe" kolędowanie…

Czytaj więcej: W środę 26 stycznia 2022 r. uczniowie klasy I należący do zespołu wokalno-tanecznego "Promyczki" wyruszyli z gwiazdą na szkolne kolędowanie. Złożyli wizytę pani pedagog, pani dyrektor, pani bibliotekarce, przedszkolakom, uczniom klasy II, III i IV oraz obsłudze. Snuły się kolędy i pastorałki.  A po nich zabrzmiały gromkie życzenia: "za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia Wam życzymy na ten Nowy Rok". Wszędzie mali artyści wywoływali uśmiech na twarzach.

Nazbierali mnóstwo słodyczy, które zostały sprawiedliwie podzielone pomiędzy kolędników. Dzieci do występu przygotowała opiekun zespołu p. Beata Harasiuk.

Czytaj więcej: "Promyczkowe" kolędowanie…

"Promyczkowe" kolędowanie

Czytaj więcej: W styczniu 2020 roku zespół wokalno-taneczny "Promyczki" kolędował dla pracowników i uczniów naszej szkoły. Chodząc z gwiazdą, dzieci śpiewały kolędy i pastorałki oraz składały wszystkim życzenia z okazji Nowego Roku. W podziękowaniu za kolędę otrzymały różne słodycze.

Szkolne kolędowanie było prapremierą utworów przygotowanych na XV Stanisławowskie Spotkania z Kolędą. W tym roku, podczas konkursu, zespół zaśpiewał pastorałkę "Blask nad Judeą" i zdobył wyróżnienie. Solista Bruno Knap zajął III miejsce wykonując pastorałkę "Skrzypi wóz". Opiekunem zespołu jest p. Beata Harasiuk.

Czytaj więcej: "Promyczkowe" kolędowanie

"Promyczki" na "Senioriadzie"

Czytaj więcej: W piękny, słoneczny, sobotni poranek 12 października 2019 r. dzieci z zespołu wokalno-tanecznego "Promyczki" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim, wystąpiły podczas międzygminnej "Senioriady'2019". Impreza odbyła się przy Szkole Podstawowej w Józefowie. Nasi uczniowie wystąpili tym razem w roli solistów prezentując piosenki o jesieni, przyjaźni i pomysłach na spędzanie wolnego czasu. Przed szanowną publicznością wystąpili: Karina Greszta kl.II, Hania Hanys kl. II, Zuzanna Gontarz kl.III, Ola Bulak kl. III, Bruno Knap kl. III. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Małych artystów do występu przygotowała opiekun zespołu p. Beata Harasiuk.

Czytaj więcej: "Promyczki" na "Senioriadzie"

Co nowego u "Promyczków"

Czytaj więcej: Co nowego u W czwartek 17 maja 2018 r. zespół wokalno-taneczny "Promyczki" gościł w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego w Józefowie. Podczas warsztatów wokalno tanecznych zespół wystąpił z układem wokalno-tanecznym prezentującym polskie pieśni i tańce ludowe. Następnie nasi goście uczyli się śpiewać pieśń "Hej od Biłgoraja" oraz tańczyć taniec "Szewczyk". Na zakończenie rozegrany został towarzyski mecz w piłkę nożną na "Magicznym dywanie". Zwycięstwo odnieśli nasi goście.

Czytaj więcej: Co nowego u "Promyczków"

Strona 1 z 3

Agendy szkolne

Dla rodziców

Dobre praktyki

Joomla templates by Joomlashine