Zdjęcie ilustracyjneWe wtorek 18 czerwca odbył się apel podsumowujący pracę Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024.

Nasza działalność w tym roku szkolnym charakteryzowała się podejmowaniem rozmaitych działań mobilizujących uczniów do aktywnego włączenia się w życie szkoły. Były to działania takie jak:

  • diagnozowanie potrzeb społeczności uczniowskiej,
  • informowanie społeczności szkolnej o akcjach Samorządu Uczniowskiego,
  • aktualizacja informacji o działalności Samorządu Uczniowskiego na stronie internetowej szkoły,
  • dbanie o wystrój szkoły oraz aktualizowanie gazetek informacyjnych w szkole,
  • Święto Konstytucji Trzeciego Maja oraz obchody rocznicy pacyfikacji Józefowa i powstania Rzeczpospolitej Józefowskiej - udział w poczcie sztandarowym podczas szkolnych i gminnych uroczystości,
  • organizacja imprez szkolnych - dyskoteka walentynkową,
  • organizacja akcji i dni tematycznych w naszej szkole: Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Kolorowej Skarpetki, Pierwszy Dzień Wiosny, Szkolny Dzień Talentów, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Dzień Bez Plecaka, Dzień Ziemi, akcja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz “Jak nie czytam, jak czytam”, Dzień w piżamie oraz tydzień sportu,
  • organizacja wycieczek szkolnych.

Przedstawione zostały wyniki klasyfikacji. Najwyższą średnią w szkole uzyskała klasa VI. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Chcemy również bardzo serdecznie podziękować Pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji za współpracę z Samorządem w tym roku szkolnym i za wspieranie organizowanych przez nas akcji. Dziękujemy za pomoc w organizowaniu wydarzeń i imprez szkolnych, konkursów i za miłą atmosferę w naszej szkole.

Apel był również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznych wakacji. Poniżej kilka najważniejszych zasad:

Chroń się przed słońcem

Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapeczkę zakrywającą uszy i kark. Chroń oczy okularami z filtrem UV. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona. Unikaj aktywności na słońcu między godziną 10:00 a 14:00.

Nawadniaj się

Staraj się wypić od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet więcej. Na wycieczki lub plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę mineralną, żeby uniknąć odwodnienia.

Uważaj nad wodą

Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową.

Bezpieczeństwo na drodze

Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli Cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.

Chroń się przed kleszczami

Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.

Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomoc

Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

Podstawy pierwszej pomocy

Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny. Takie podstawowe informacje bez problemu znajdziesz w Internecie.

Pamiętaj o numerach alarmowych

W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.

Przestrzeganie tych wszystkich wymienionych przez nas zasad z pewnością przyczyni się do tego, że nasze wakacje będą bezpieczne i udane.

Jeszcze raz dziękujemy za współpracę z Samorządem Uczniowskim. Niech wakacje będą dla nas czasem odpoczynku, relaksu i zebrania siły na kolejny rok szkolny. Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.