Pamięć o Żołnierzach WyklętychW dniu 2 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim miał miejsce apel przygotowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest on 1 marca od 2011 roku.

Na apelu wysłuchano referatu o Żołnierzach Wyklętych, przyczynach ich powstania, walk, prześladowań i tragedii wielu z tych partyzantów. Na koniec minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów.

"Żołnierze wyklęci" byli członkami antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiał opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, walcząc z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im organami w Polsce.

Krzysztof KrólW ostatni dzień II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Po masowych aresztowaniach i ujawnieniach żołnierzy podziemia przez Urząd Bezpieczeństwa, część zatrzymanych została skazana na kary śmierci lub więzienia za prowadzenie działalności antypaństwowej. 20 tysięcy więźniów politycznych poniosło śmierć w zakładach karnych. Ostatni członek ruchu oporu, Józef Franczak pseud. "Lalek", zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) w październiku 1963 roku.

Apel zorganizował Krzysztof Król.