Echa festynu W niedzielę 17 września 2017 r. przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim odbyła się Impreza plenerowa "Wykopki 2017". Organizatorem był Społeczny Komitet Organizacji Festynu  wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie oraz dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice uczniów. Cały dochód zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły.

Jak sama nazwa wskazuje jest to impreza, na której głównym bohaterem jest ziemniak. Dlatego też już tradycyjnie  był on głównym składnikiem serwowanych na festynie dań. Można było też rozkoszować się smakiem pysznych ciast upieczonych przez rodziców uczniów oraz posmakować kiełbaski z grilla, faszerowanego ziemniaka, frytek, placków ziemniaczanych "Pani Basi" z sosem, zapiekanki - kartoflanki czy bigosu. Degustację uprzyjemniały występy artystyczne. Zaprezentowali się uczniowie szkoły, która była gospodarzem imprezy oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie Nepryskim. Czas umilały występy Kapeli "Rzemyki" oraz Zespołu "AleBabki" z Szozd. Dodatkową atrakcją były gry rodzinne pod hasłem "Mamo, tato pograj ze mną" realizowane w ramach Projektu "M jak Majdan z mPotęgą", który dofinansowała Fundacja mBanku. Zostały z niego zakupione gry, które miały zachęcić rodziców i dzieci do wspólnego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem gier planszowych. Gospodarze witali swoich zacnych gości i zapraszali do wspólnej zabawy. Do każdej gry wyznaczony był ekspert, który w razie trudności tłumaczył i wyjaśniał zasady. Uczestnicy festynu wybierali i grali w dowolnym czasie w dowolną grę. Tego dnia patrząc na grających z pewnością można było stwierdzić, że wspólna zabawa dzieci i rodziców jest możliwa! A była to nie tylko zabawa, ale także i nauka, ponieważ gry i zabawy matematyczne spełniają różnorodne cele i zadania poznawcze. Uczenie się przez zabawę wyzwala ciekawość i zainteresowania poznawcze, wzbudza motywację do wykonywania zadań szkolnych i wpływa na rozwijanie twórczych postaw poznawczych dzieci. Różne rodzaje gier i zabaw matematycznych umożliwiają zdobywanie bezpośrednich doświadczeń w zakresie spostrzegania liczb, działań matematycznych i figur geometrycznych. Sprzyjają samodzielnemu poszukiwaniu i odkrywaniu ich własności oraz stosunków wielkościowych i przestrzennych. Pomagają też w kształtowaniu pojęć matematycznych i geometrycznych oraz umiejętności operowania nimi w sytuacjach zadaniowych. Koordynatorem projektu jest pani Joanna Wakoń.

Niestety niesprzyjająca pogoda spowodowała, że nie wszystkie atrakcje oraz zaproszone zespoły pojawiły się na imprezie. Organizatorzy, jednak zadbali o namioty i parasole, które umożliwiły wszystkim chętnym pozostanie na tak ciekawej imprezie, a najwytrwalsi bawili się przy muzyce Zespołu Akados.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud organizacji i obsługi tej bardzo pracochłonnej imprezy. Serdeczne słowa podziękowań kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli nasz festyn.

Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu
Echa festynu Echa festynu Echa festynu