Sporządź wykres
Z miłością i z funkcją mieć możesz te same kłopoty,
Monotoniczna, nieciągła i ma asymptoty.

WalentynkiW jaki sposób można powiązać święto zakochanych z matematyką? Hmmm... można, bo podobno "miłość jest jak matematyka – czasem mamy kłopot z jej zrozumieniem". Wykorzystując atmosferę coraz powszechniejszego wśród dzieci i młodzieży walentynkowego święta oraz radość z rozpoczynających się ferii, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim odbędą się nietypowe Walentynki. Dnia 12.02.2016 r. każdy kto sądzi, że matematyka to nauka "bez serca" – będzie mógł się przekonać, że jest w błędzie. Impreza ta na pewno się uda, bo miło będzie zostać "Walentynkowym Matematykiem"! A zadania będą ciekawe i na pewno pobudzą szare komórki do działania.

Oto niektóre z nich:

Zadanie 1.
Z okazji "Walentynek" chłopcy z klasy szóstej postanowili kupić każdej koleżance z klasy po jednej róży. W kwiaciarni czekała ich przykra niespodzianka dotycząca ceny. Po ile złotych powinni złożyć się chłopcy, by wystarczyło im pieniędzy dla wszystkich dziewczynek? Dane potrzebne do obliczeń odczytaj z rysunku.

Zadanie

Zadanie 2.
Ile procent liter w wyrazie WALENTYNKI  stanowi litera N?

Celem takich "Walentynek" jest pokazanie, że matematykę można znaleźć nawet tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. To sympatyczne święto na długo pozostanie w naszej pamięci.

Nie zabraknie tego dnia także "Poczty Walentynkowej". Każdy będzie miał możliwość przesłać wybranej osobie "Walentynkę" z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź sympatii. Samorząd Uczniowski ogłosił ten dzień "Dniem Życzliwości" pod hasłem "Przekaż dziś garść ciepłych słów, one do Ciebie wrócą znów".

Pani dyrektor Maria Rysztak dla wszystkich nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, uczniów oraz przyjaciołom szkoły dedykuje matematyczne anegdotki walentynkowe:

Miłość na korepetycjach
Wybrała się miłość na korepetycje,
Aby poznać swoją definicję.
Dowiedziała się za pieniądze stokrotne,
Że miłość - to pojęcie pierwotne.

Sporządź wykres
Z miłością i z funkcją mieć możesz te same kłopoty,
Monotoniczna, nieciągła i ma asymptoty.