Polish English German Italian Russian
Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim

Szkoła pamięta

Szkoła pamiętaJuż po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II włączyła się  do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Jej celem jest uwrażliwianie dzieci i młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, zwłaszcza o bohaterach, którzy zapisali się w historii kraju oraz w historii naszych małych ojczyzn. Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze i rozmyślamy. Pierwszego listopada, jak co roku oddajemy cześć i pamięć osobom, których już nie ma wśród nas. Wszystko ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby, mogiły żołnierskie, miejsca pamięci narodowej, palimy znicze, wspominamy bliskich zmarłych i tych, którzy walczyli o wolność Polski. Dnia 28 października 2021 r. uczniowie kl.8a z naszej szkoły pod kierunkiem opiekunek Samorządu Uczniowskiego p. Anny Gontarz i p. Anny Krzaczek udali się na cmentarz do Józefowa, gdzie sprzątali groby, złożyli własnoręcznie zrobione wiązanki na mogiłach żołnierzy spoczywających na  cmentarzu,  zapalili  symbolicznie znicze upamiętniające znanych i bezimiennych bohaterów naszej wolności, a wczytując się w inskrypcje starych tablic nagrobnych poznawali trudną historię naszego regionu.

Natomiast 27 października uczniowie klasy 7a wraz z nauczycielem historii p. Krzysztofem Królem zapalili znicze w miejscu śmierci partyzanta Ignacego Pytera ps. "Murzyn", Żołnierza Wyklętego oddziału Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". Ignacy Pyter zginął w okolicach góry "Hołda" niedaleko Majdanu Nepryskiego w niedzielę Wielkanocną 1 kwietnia 1945 roku, zabity przez żołnierzy Urzędu Bezpieczeństwa, podczas ucieczki swojego oddziału z miejscowości Górniki w kierunku Długiego Kątu. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Józefowie, w kwaterach dla poległych partyzantów.

Do akcji włączyli się również uczniowie kl. 8b, którzy 29 października pod opieką nauczycielki historii p. Ewy Marzec udali się na miejsce śmierci Mieczysława Romanowskiego oraz uczestników powstania styczniowego w okolicy Józefowa. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz chwilą ciszy uczcili pamięć tych,  których pośród nas już nie ma. Wspominali tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę z życia, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością i niepodległą ojczyzną. Imiona wielu z nich nigdy nie poznamy spoczywają w anonimowych, często zapomnianych mogiłach. Była to dobra lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski

Poprawiono: poniedziałek, 08, listopad 2021 07:57

Agendy szkolne

Dla rodziców

Dobre praktyki

Joomla templates by Joomlashine