Polish English German Italian Russian
Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim

Pokazy doświadczeń chemicznych

Wycieczka do Lublina22.09.2021 r. odbyła się wycieczka do Lublina uczniów klas VII-VIII w Majdanie Nepryskim, która rozpoczęła się od zwiedzania Ogrodu Botanicznego. Niesamowite wrażenie wywarła wizyta w szklarni, w której wszyscy podziwiali różnorodność niespotykanych w naszych warunkach roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie roślin egzotycznych między innymi cytrusów, palm, kaktusów itp. Ostatnim punktem wycieczki po ogrodzie był Dział Roślin Górskich, tzw. Alpinarium, usytuowany na wysokich lessowych zboczach ze strumieniem wodnym. Bogactwo ekspozycji roślin górskich tworzą jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w ogrodzie, jest to miejsce naprawdę niezwykłe.

Po zwiedzeniu ogrodu uczniowie udali się na UMCS gdzie mieli okazję obejrzeć pokazy z chemii. Prowadzone były one przez pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, którzy z wielką pasją zarażali wszystkich zgromadzonych swoją miłością do chemii, pokazali, że to nie tylko trudny przedmiot, ale również bardzo kolorowy, tajemniczy i wybuchowy.

W auli wydziału chemii przywitała nas pani Iwona Rusinek po czym rozpoczęły się wyjątkowo efektowne doświadczenia chemiczne, które młodzież obserwowała z zainteresowaniem np.: "kolorowa chemia" gdzie wykorzystano substancje z życia codziennego: kret, soda oczyszczona, ocet, odkamieniacz, które reagując z sokiem z czerwonej kapusty dały prawdziwą tęczę barw.

Ogromne wrażenie wywołała na nas reakcja rozkładu dichromianu amonu, podczas której podziwialiśmy fruwające "robaczki świętojańskie" unoszone w naczyniu oparami amoniaku. Największym zaskoczeniem były jednak "cuda" jakie może zdziałać fosfor czerwony. Usłyszeliśmy "eksplozję" wywołaną piórkiem.

Całości towarzyszył humor przeplatany dreszczykiem emocji. Naprawdę warto było!

Wycieczka zakończyła się spacerem po Krakowskim Przedmieściu oraz uliczkami Starego Miasta aż pod Zamek w Lublinie.

Wycieczkę zorganizowała pani Monika Basińska-Lal - nauczyciel chemii, funkcję opiekuna pełnił pan Grzegorz Zgutka.

SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski

Poprawiono: wtorek, 05, październik 2021 07:33

Agendy szkolne

Dla rodziców

Dobre praktyki

Joomla templates by Joomlashine