Ziemio nasza, Ziemio miła
Tyś nas wszystkich wykarmiła,
Twe powietrze, lasy, wody,
To największa Twa uroda.
Więc człowieku, pilnuj srodze,
By nie padło wszystko w trwodze,
Bo gdy zniszczysz wszystko wszędzie
To i ciebie też nie będzie

Dzień ZiemiDzień Ziemi corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu.

Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii. Także i nasza szkoła organizuje wiele inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu uświadamianie potrzeby i konieczności ochrony środowiska, wpływu człowieka na stan natury, a także uwrażliwianie na piękno przyrody.

W tym roku pomimo trudnego czasu ogólnej izolacji udało nam się połączyć działania, które mają na celu uświadomić wszystkim jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę. Uczniowie bardzo licznie włączyli się w różne działania proekologiczne. Zgłębiali tajniki wiedzy, wykorzystując dostępne źródła, między innymi Internet. A następnie dzielili się tą wiedzą z innymi, poprzez przygotowanie prezentacji, lapbooków, plakatów. Podejmowali szereg lokalnych działań takich jak: porządkowanie podwórka i jego otoczenia, zbieranie śmieci z okolicznego lasu czy sadzenie drzewek.

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych 22 kwietnia uczestniczyli w warsztatach online zorganizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, podczas których były poruszane takie problemy jak: "Zrozumieć globalne ocieplenie" czy "OZE. Skąd mamy prąd". Podczas warsztatów miał także miejsce wideoczat z ministrem klimatu panem Michałem Kurtyką, który odpowiedział na wiele pytań uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i przygotowane prace proekologiczne.

Nauczyciele geografii, biologii, przyrody

Dzień Ziemi Dzień Ziemi  
Dzień Ziemi Dzień Ziemi Dzień Ziemi