Polish English German Italian Russian
Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim

Szkoła do Hymnu!

Szkoła do Hymnu!Zgodnie z tradycją w naszej szkole we środę 10.11.2021 r. o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób kolejny raz włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, gdzie uczniowie z całej Polski w tym samym czasie wspólnie śpiewają hymn z okazji Święta Niepodległości.

11 listopada obchodzimy niezwykłą uroczystość, 103 lat temu Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek kraj nie istniał na mapie. Żył jednak naród i kultura. Powstania zbrojne kończyły się klęską Polaków. Jednak wybitni rodacy rozsławili imię Polski i głosili światu, że jest i nie umarła. Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Polacy walczyli i ginęli w obcych armiach z wiarą, że walka ta przyniesie Polsce niepodległość.

11 listopada 1918 roku Niemcy podpisali kapitulację, wojna zakończyła się, a Polacy po 123 latach niewoli odzyskali upragnioną wolność. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego. Wszyscy cieszyli się, że Ojczyzna jest znowu wolna.

Dopełnieniem obchodów tego święta był udział delegacji z naszej szkoły we Mszy Świętej w miejscowym kościele. Po eucharystii złożono wieńce przy pomniku "Ku czci bohaterów walk 1863, 1939 - 1944" w Józefowie.

SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski

Poprawiono: poniedziałek, 22, listopad 2021 08:09

Agendy szkolne

Dla rodziców

Dobre praktyki

Joomla templates by Joomlashine